You are currently viewing Dom dla niezliczonych wspomnień w Lubieniu Kujawskim

Dom dla niezliczonych wspomnień w Lubieniu Kujawskim

W Lubieniu Kujawskim, otoczonym urokliwymi krajobrazami Kujaw, istnieje miejsce pełne historii, wspomnień i niezwykłych opowieści. To Izba Pamięci, ukryta w murach Zespołu Placówek Oświatowych, która istnieje od samego początku lat 80. Gmach ten, pełen życia i tchnący w sobie ducha nauki, stał się domem dla niezliczonych wspomnień, które kultywuje się tu z miłością i szacunkiem.


Od chwili swojego powstania, Izba Pamięci nieustannie wpływa na życie społeczności szkolnej. To tutaj, wśród zapachów starych książek i szmeru przeszłości, przechowuje się nie tylko przedmioty, ale także historię miasta, jego kulturowe dziedzictwo oraz niezapomniane chwile życia szkolnego. Jest to miejsce magiczne, w którym każdy eksponat, każda pamiątka jest żywą opowieścią o przeszłości, która kształtuje naszą teraźniejszość.
Muzeum, podzielone na sektory tematyczne, to nie tylko zbiór przedmiotów, ale przede wszystkim lekcja historii, która żyje w każdym zakamarku. Dzieje miasta, życie szkolne, codzienność czasów PRL – wszystko to splata się w wielobarwnej mozaice wspomnień, której ożywieniem są ludzie, których historia zapisana jest na kartach Izby Pamięci.

Ale to nie wszystko. Serce tego miejsca bije także dzięki niezwykłym ludziom, którzy oddali swoje serca, by zachować dziedzictwo przodków. Kolekcja po lokalnych garncarzach, braciach Stępowskich, jest tego doskonałym przykładem. Ich prace nie tylko emanują talentem, ale także opowiadają historię pokoleń, które trwały w blasku palącego się ognia i zapachu gliny.
Przenosząc się do nowej lokalizacji, Izba Pamięci staje się jak Feniks z popiołów, odradzając się na nowo, by dalej przekazywać swoją magię i mądrość. To miejsce, które z każdym dniem nabiera nowych barw i staje się bogatsze o kolejne wspomnienia, inspirując nas do odkrywania tajemnic przeszłości i pielęgnowania naszych korzeni.
Tak więc, stojąc przed drzwiami Izby Pamięci, nie tylko wchodzimy do muzeum, ale wyruszamy w podróż w głąb historii, która nadal kształtuje naszą tożsamość i definiuje nas jako społeczność.

Izba Pamięci w Lubieniu Kujawskim. Źródło: (2) Facebook

Małe Muzeum w Skępem (www.malemuzeumskepe.pl) to miejsce o bogatej historii i dziedzictwie kulturowym. Inspiracją do jego powstania był Aleksander Petrów, wybitny językoznawca, historyk i etnograf, który już w młodości zainteresował się kulturą ludową. Dzięki jego pasji i zbieranej dokumentacji możemy zagłębić się w życie i obyczaje dawnych mieszkańców Ziemi Dobrzyńskiej i Mazowsza.

Warto zastanowić się, dlaczego w niewielkim Skępem jest potrzebne muzeum. Niektórzy mogą uznać ten pomysł za ciekawy i interesujący. Istnieje już propozycja utworzenia Izby Rzemiosła, co jest uzasadnione bogatym dziedzictwem rzemieślniczym regionu. Jednak nie wszyscy są przekonani o potrzebie muzeum w tak małym mieście. Jednak warto pamiętać, że lokalne muzeum może stać się miejscem wspólnym dla społeczności, gdzie można przywoływać wspomnienia, porównywać dawne życie z obecnym i odkrywać historie przodków.

Skępe nie jest obce tworzeniu małych muzeów. Regionalna Izba Dobrzyńska, Izba Pamięci i Tradycji Szkoły czy kącik z eksponatami w Szkole Podstawowej to tylko niektóre z nich. Wiele osób ma potrzebę gromadzenia różnorodnych przedmiotów, ale brakuje im miejsca na ich przechowywanie. Tworzenie muzeum etnograficznego może być odpowiedzią na tę potrzebę, umożliwiając zachowanie dziedzictwa i eksponowanie przedmiotów świadczących o naszej historii i kulturze.

Może więc warto zastanowić się nad stworzeniem takiego miejsca, które będzie łącznikiem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, przypominając nam o korzeniach i tradycjach, które kształtowały lokalną społeczność. Być może w ten sposób uda się ocalić od zapomnienia wiele cennych artefaktów i historii, które mogą być inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Dlatego warto rozważyć utworzenie małego muzeum etnograficznego w Skępem, które nie tylko będzie miejscem przechowywania cennych eksponatów, ale także centrum kultury i edukacji, inspirującym do poznawania i doceniania dziedzictwa lokalnej społeczności.

MEDIA DLA DEMOKRACJI

Działamy dzięki dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich!

Justyna Marcinkowska, Andrzej Dominowski

Andrzej Dominowski -Historyk, regionalista, nauczyciel. Opiekun Izby Pamięci w Zespole Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim. Inicjator wielu przedsięwzięć popularyzujących historię lokalną, m.in. powstania filmów „Ostatni garncarz” i „100-lecie OSP w Kłóbce”, organizator spacerów historycznych. Autor licznych publikacji o Lubieniu Kujawskim, z którego pochodzi i w którym mieszka. Justyna Marcinkowska - Fundacja Ari Ari, koordynatorka projektów związanych z dziedzictwem kulturowym Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej; badaczka w ramach wykonywanych projektów etnograficznych Autorka kilkudziesięciu analiz medioznawczych realizowanych na zlecenie Telewizji Polskiej w latach 2013-2016