You are currently viewing Gdańsk perspektywą dla młodych? 

Gdańsk perspektywą dla młodych? 

Duże miasta są często postrzegane jako bardziej perspektywiczne dla młodych. Ponoć to właśnie tu mają więcej miejsca na rozwój, czy też większe szanse na znalezienie pracy. Wiąże się z tym jednak wiele wyzwań, które potrafią przysporzyć problemów. 

Edukacja 

Zdecydowanie jednym z największych plusów mieszkania w Gdańsku jest dostęp do szerokiej oferty edukacyjnej. Nie brakuje tu szkół średnich o rozmaitych profilach, uczelni oraz zajęć dodatkowych w praktycznie każdej dziedzinie. 

Dostanie się do wybranej szkoły, czy na zajęcia dodatkowe nie jest jednak łatwe. Duża ilość chętnych powoduje, że liczy się bycie pierwszym, a spełnienie marzeń wymaga wielu starań. Pomimo tego, że zawsze znajdzie się jakieś miejsce, to nie zawsze trafia się tam, gdzie byśmy chcieli. Mam wrażenie, że jest to powodem sporej presji nakładanej na uczniów. Nie dość, że sami przejmują się swoją przyszłością, to ciągle słyszą, że muszą być najlepsi, bo inaczej nie osiągną tego na czym im zależy.

Fot. Jakub Strzelczyk

Działalność społeczna  

Dużym miastom powinno szczególnie zależeć na aktywizowaniu młodych. Faktycznie są tutaj organizacje, które do pewnego momentu dają możliwość działania, a w tym młodzieżowa rada, fundacje i stowarzyszenia. Problem pojawia się, jednak kiedy poruszamy niewygodne tematy. Po czterech latach działania w MRMG odnoszę wrażenie, że dobrze odbierane jest organizowanie wydarzeń i proste współprace. Często brakuje jednak miejsca na realne problemy mieszkańców, a przecież one same nie znikną. Gdańsk jest świetną perspektywą dla wolontariuszy i osób zainteresowanych polityką, trudne jest jednak bycie tu miejskim aktywistą. 

Codzienność 

Codziennie chodzimy po ulicach, korzystamy z transportu publicznego i odwiedzamy instytucje kultury. Tych ostatnich zdecydowanie nie brakuje, każdy może znaleźć coś dla siebie, a wiele z nich daje również możliwość rozwoju zainteresowań. Problemem poruszanym od dłuższego czasu jest patodeweloperka. Pozwala się na budowanie „kurników”, a nie mieszkań, które dodatkowo nie wpisują się w krajobraz miasta. Nie należą one jednak do najtańszych, więc o zakupie własnego mieszkania młodzi często muszą pomarzyć.

Fot. Jakub Strzelczyk

Problem stanowi również transport publiczny. Chociaż samo miasto posiada wiele linii, to bardzo często są one niedopracowane. W większości dzielnic brakuje priorytetu dla tramwajów, a przystanki są zbyt blisko siebie. Doprowadza to do wydłużenia podróży, które mogłyby zostać zoptymalizowane. Są również dzielnice, z których trudno znaleźć bezpośrednie połączenia, a istniejące kursują zbyt rzadko. 

Zdecydowanie największym plusem mieszkania tutaj są walory przyrodnicze. Nie brakuje miejsc, w których można odpocząć. Są to parki, plaże, czy też przestrzenie rekreacyjne, przy zbiornikach wodnych. Miejsca te są naprawdę zadbane i nie brakuje w nich atrakcji dla najmłodszych, przestrzeni, w których można zrobić grilla, czy ognisko oraz wybiegów dla psów. 

Określiłabym Gdańsk jako miasto „zachłyśnięte swoją doskonałością”. Posiada ono wiele perspektyw edukacyjnych i zawodowych. Stawia jednak przed młodymi wyzwania dnia codziennego związane z trudnością w zakupie własnego mieszkania, czy dojazdem do niektórych części miasta. Mówienie o problemach nie należy do najłatwiejszych, a jeżeli ich rozwiązanie nie wygląda pięknie na zdjęciu, to będzie trzeba na nie poczekać. Pewne jest, że jest to miasto tolerancyjne i otwarte na różnorodność.

MEDIA DLA DEMOKRACJI

Działamy dzięki dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich!

Julia Monkiewicz

Przewodnicząca Komisji Edukacji VI kadencji MRMGi wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Sportu V kadencji. Dziennikarka Pulsu Gdańska. Studentka I roku kierunku Transport na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Mentorka edycji 2022/2023 w programie Zwolnieni z Teorii.