You are currently viewing Młodzież w “Paryżu północy”

Młodzież w “Paryżu północy”

Słupsk, bo to właśnie to miasto nosi ten chlubny pseudonim, jest miejscem o wielu obliczach co już pokazuje zbieżność z wizerunkiem stolicy Francji. Tutaj życie rozpoczął Tomasz Iwan i Paweł Kryszałowicz, a Stanisław ‘Witkacy’ Witkiewicz je kontynuuje pod postacią swoich dzieł, najliczniej właśnie w Słupsku zgromadzonych. Słupsk to ponad 700 lat historii zamknięte w najmniejszym mieście na prawach powiatu. A jak życie tu wygląda z perspektywy licealisty?

Sztuka

Słupsk jest nierozerwalnie związany ze sztuką, co widać na każdym kroku. Począwszy od rzeźby, na terenie całego miasta znajduje się ponad 30 sylwetek niedźwiadków (symbol Słupska), z czego każdy jest inaczej udekorowany na znak różnorodności. Co więcej, nie trzeba wyłącznie podziwiać rzeźb, ale możne je również tworzyć, do czego świetnym miejscem jest popularny tutaj Młodzieżowy Dom Kultury, gdzie znajdzie się coś dla młodych entuzjastów sztuki w każdym jej wariancie, jak i słupska ceramikarnia, gdzie to właśnie rzeźbienie jest głównym kierunkiem nauki. Innym ważnym elementem jest muzyka, która odgrywa niebagatelną rolę w życiu codziennym młodych słupszczan. Są tu dwa, utytułowane chóry szkolne, Państwowa Szkoła Muzyczna, filharmonia, w której częste koncerty daje młodzieżowa simfonietta, a dla miłośników muzyki rozrywkowej są kluby, np. Antrakt, w którym debiutują przyszłe gwiazdy jazzu. Nota bene fani aktorstwa i tańca również znajdą coś dla siebie, więc podsumowując opis artystycznej części Słupska, pomimo swojej kameralności daje w tym kierunku wiele szans na rozwój.

Fot. Maciej Głaszcz

Sport, edukacja i wypoczynek

Sport i edukacja to kolejne atuty Słupska, z których młodzi ludzie czerpią garściami. Tradycja ustanowiona przez wspomnianych Iwana i Kryszałowicza ma się dobrze, a lokalne kluby piłkarskie co roku wypuszczają w świat świetnie wyszkolonych młodych sportowców. Niezmiennie ma się także wysoka popularność lekkiej atletyki, siatkówki oraz sportów walki, do których ostatnimi czasy doszła koszykówka, a to za sprawą pierwszoligowego klubu ‘Czarni Słupsk’ co w połączeniu ze wcześniej wymienionymi dyscyplinami, tworzy naprawdę szeroką paletę możliwości jakie ma do wyboru młody, słupski sportowiec. O zawrót głowy może przyprawić świadomość takiego multum perspektyw dostępnego w tak kompaktowej mieścinie, a to i tak nie koniec, gdyż należy wspomnieć o kształceniu, ale tym razem umysłowym. Słupsk jest domem wielu szkół, których absolwenci uzyskiwali powszechną rozpoznawalność jak np. piosenkarka Marta Markiewicz ‘Sarsa” czy polityk, rzecznik rządu Piotr Müller – absolwenci słupskiego drugiego liceum. Od niedawna miasto może szczycić się faktem posiadania własnego uniwersytetu – Uniwersytetu Pomorskiego, który prezentuje wysoki poziom kształcenia. Naturalnie, czym jest edukacja bez odpoczynku, więc i o tym należy wspomnieć, a jest o czym, bo słupskie parki PKiW lub zachodni czy wybitnie popularne wśród młodzieży bulwary nad Słupią cieszą się gigantycznym wręcz uznaniem co powinno cieszyć, tym bardziej, że nie wszędzie spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest pierwszym wyborem nastolatków.

Czy warto tu zostać?

Odpowiedź jest naturalnie subiektywna, lecz niezależnie od preferencji osobistych, Słupsk jest warty przynajmniej odwiedzin. Znajdzie się tu coś zarówno dla fanów zwiedzania, dobrego jedzenia jak i wypoczynku czy rozrywki w wolnym czasie. Daleko Słupskowi do takich ośrodków jak niedalekie Trójmiasto, ale to właśnie w takich średnich miastach tkwi ten niepowtarzalny urok, godny doświadczenia, zwłaszcza młodej osobie.

MEDIA DLA DEMOKRACJI

Działamy dzięki dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich!

Maciej Głaszcz

Uczeń liceum, słupszczanin od urodzenia.