You are currently viewing Młodzi w Słupsku: Pomiędzy Pragnieniem Pozostania a Poszukiwaniem Lepszych Perspektyw

Młodzi w Słupsku: Pomiędzy Pragnieniem Pozostania a Poszukiwaniem Lepszych Perspektyw

Słupsk, malownicze, stosunkowo niewielkie miasto na północy Polski. Dla niektórych jest to miejsce, w którym czują się jak w domu, dla innych stanowi jedynie etap na drodze do poszukiwania lepszych możliwości w życiu. Jak wygląda codzienność młodych mieszkanek i mieszkańców Słupska? Co ich trzyma w tym mieście, a co popycha do odejścia?

Pragnienie Pozostania

Dla wielu młodych osób Słupsk to więcej niż tylko miasto. To miejsce, w którym dorastali, tworzyli więzi i budowali swoje „ja”. Atmosfera przyjazności, bezpieczeństwa i wspólnoty sprawia, że wielu z nich myśli o pozostaniu na dłużej w tym mieście. Mimo że Słupsk nie jest największym miastem, to oferuje wiele możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Zapewnia edukację na każdym poziomie. Miasto wykazuje się bogatą ofertą szkół podstawowych, liceów, technikum, szkół branżowych. Może również pochwalić się Uniwersytetem Pomorskim, niedawno jeszcze Akademią Pomorską w Słupsku. Jest uważany za miejscowość stosunkowo ładną.

Poszukiwanie Lepszych Perspektyw

Jednakże, dla niektórych młodych osób Słupsk nie spełnia wielu oczekiwań. Brak perspektyw zawodowych po zakończeniu edukacji, ograniczone możliwości rozwoju kulturalnego i edukacyjnego są częstymi powodami wymienianymi przy rozważeniu decyzji nad opuszczeniem miasta. Młodzi ludzie poszukują miejsc, gdzie mogą rozwijać swoje talenty i osiągać swoje cele. Absolwentki, absolwenci słupskich szkół często pomimo tego, że Słupsk posiada w swojej ofercie szkoły wyższe, rezygnują z nauki w nim, wyjeżdżając często do innych miast. Powodem często wymienianym jest dużo niższy poziom studiów w Słupsku, czy to brak możliwości nauki na takich kierunkach jak kierunek lekarski. Wiele głosów wskazuje na potrzebę większych inwestycji w rozwój gospodarczy i kulturalny miasta. Młodzi ludzie chcieliby widzieć więcej przestrzeni do aktywności kulturalnych. W Słupsku często czują, że nie mają perspektyw, że ich praca byłaby szablonowa i konformistyczna, nie widzą innowacji.

Fot. Oskar Kotela

Co się Podoba?

Nie brakuje też pozytywnych opinii na temat Słupska. Piękne otoczenie naturalne, atrakcje turystyczne oraz aktywna społeczność sprawiają, że wielu młodych ludzi czuje się związanych z miastem i ceni jego unikalny charakter. Słupsk prężnie się rozwija, kilka lat temu otwarto aquapark wodny “Trzy Fale”, z trzema zjeżdżalniami, wyremontowano parki, np. Malownicze Bulwary nad rzeką Słupią. Głównym miejscem spotkań, szczególnie w okresie zimowym, jest Centrum handlowe Jantar, cieszące się dużą popularnością wśród wszystkich mieszkanek i mieszkańców Słupska.

Współpraca z Władzami i Instytucjami Kultury

Współpraca między młodymi mieszkańcami a władzami, szkołami i instytucjami kultury jest kluczowym elementem budowania przyszłości miasta. Otwarta komunikacja, wsparcie dla inicjatyw społecznych oraz inwestycje w edukację i kulturę są niezbędne dla stworzenia atrakcyjnego środowiska dla młodych ludzi. W Słupsku od kilku lat funkcjonuje Młodzieżowa Rada Miasta, reprezentująca zdanie młodych, organizująca różnego rodzaju wydarzenia, np. koncerty. Młodzi ludzie dzięki niej mają realny wpływ na wiele spraw, na przykład na to, jak wygląda słupska edukacja. Potwierdzeniem tego jest sposób, w jaki władze miasta realizowały dialog z uczennicami i uczniami w sprawie słupskiej strategii oświatowej na lata 2023-2030. Jednakże zdaje się, że w Słupsku brakuje wysoko rozwiniętych stowarzyszeń, miejsc, gdzie młodzi ludzie mogliby działać, wychodzić na świat i działać, tego pragną, a tego im w Słupsku brakuje.

Podsumowując, życie młodych ludzi w Słupsku jest pełne różnorodnych doświadczeń i refleksji, jednak czegoś brakuje, brakuje pewnego rodzaju tchnienia w kierunku młodych.  Kluczem do przyciągnięcia i zatrzymania młodych mieszkańców jest ciągła praca nad poprawą jakości życia,

edukacji. Słupsk i wiele innych miast w Polsce powinny oferować więcej możliwości rozwoju wspierając inicjatywy społeczne, działalnośc stowarzyszeń. Młodzi chcą działać, lecz trzeba dać im działać.

MEDIA DLA DEMOKRACJI

Działamy dzięki dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich!

Oskar Kotela

Wieloletni uśmiechnięty wolontariusz, działacz społeczny, reprezentujący sprawy młodych ludzi na arenie ogólnopolskiej. Członek stowarzyszenia Czas na Młodych, Parlamentarzysta Parlamentu Młodych RP. Działa w organizacji Ruch Nowej Szkoły. Rodowity, szczęśliwy Słupszczanin.